Start Pelet-parametry
Pellet - parametry
There are no translations available.

Kwestia jakości pelletu jest bardzo istotna dla posiadaczy zwłaszcza małych pieców, które są wrażliwe na pellet o niewłaściwych parametrach.

W chwili obecnej (jesień 2013) na rodzimym rynku pojawiło się sporo dostawców oferujących wyjątkowo tani pellet o "świetnych właściwościach". Zwykle są to fabryki, które do tej pory produkowały dla energetyki przemysłowej (elektrowni). I faktycznie, można znaleźć okazję i kupić tanio dobry pellet, ale zwykle w 90% przypadków kupujemy towar o parametrach znacznie różniących się od naszych wyobrażeń. Główny problem to manipulacja parametrami oraz mało rzetelna informacja na temat składu pelletu. Sprzedawcy często posługują się np. niejednoznacznym terminem "kaloryczność peletu"

W przypadku pelletu (i wyników jego badań) mozemy się spotkać z różnymi parametrami - omówimy je na przykładzie pelletu ecoGold firmy ESC, który jak się okazuje jest świetną alternatywą dla pelletu DIN plus wiodących producentów:

 1) ile ciepła daje nasz pellet? co oznacza stwierdzenie "kaloryczność pelletu"

 Na arkuszu badań ecoGold możemy znaleźć wartości:

  • Ciepło spalania (Qv, gr d) - 19.930  kJ/kg
  • Ciepło spalania (Qv, gr, r) - 18.970 kJ/kg
  • Wartość opałowa (Qv, net, d) - 18.660 J/kg
  • Wartość opałowa (Qv, net, r) - 17.650 J/kg

Ciepło spalania: jest to całkowite zmierzone w warunkach laboratoryjnych ciepło spalania pelletu, z uwzględnieniem podgrzania i odparowania wody, etc, w 250 stopniach celsjusza i w atmosferze tlenowej. Parametr ten nie jest uwzględniany przy certyfikacji pelletu, jako że ciepło spalania nigdy nie jest ciepłem uzyskiwanym w piecu (np. dlatego że podgrzana para wodna "ucieka w komin" unosząc wartościowe ciepło. Parametr ten mierzy się w stanie "suchym" i w stanie "dostarczonym".

Wartość opałowa: jest to bardziej rzeczywisty wynik, uwzględniający ciepło tracone na odparowanie wody z materiału oraz ciepło pary wodnej będącej wynikiem spalania wodoru. Jak widać, róznica pomiędzy ciepłem spalania "suchego" produktu a wartością opałową "dostarczonego" produktu może wynosić 12% czy 15%

 Czyli wiemy już że parametrem który nas interesuje jest wartość opałowa w stanie dostarczonym Qv,net,r (jako że tą się wykorzystuje w certyfikacji). I teraz należałoby spojrzeć w tabelę wartości normatywnych, żeby sprawdzić w jakiej kategorii mieści się dany pellet:

 Norma DIN EN A1 (DIN PLUS) = wartość opałowa pomiędzy 16.500 a 19.000 kJ/kg (norma nie mówi nic o "kaloryczności" czy "cieple spalania").

 Czyli analizowany pellet daje tyle ciepła, ile przewiduje norma DIN PLUS

 Natomiast nieuczciwy sprzedawca, myśląc o parametrze "ciepło spalania w stanie suchym" mógłby powiedzieć "Panie, to ma lepszą kaloryczność niż DIN PLUS". Pytanie czy kłamie, czy wypowiada się tylko "nieprecyzyjnie"...

I teraz pytanie: w jakiej normie jest pellet, którego sprzedawca reklamuje jako: kaloryczność powyżej 19.000 kJ/kg? W przetargach często spotykamy zapis: pellet DIN PLUS, kaloryczność minimum 19.000 kJ/kg. Jeśli norma DIN PLUS przewiduje maksymalną wartośc opałową na 19.000 kJ/kg, to jak można wymagać aby zamawiany pellet miał "kaloryczność > 19.000 kJ/kg". O jaką kaloryczność tutaj chodzi, co chciał kupić zamawiający? Pytanie też, dlaczego norma określa maksymalną kaloryczność pelletu, przecież im więcej ciepła tym lepiej? Ano pewnie dlatego, że więcej ciepła to wyższa temperatura spalania (a piece mają swoją wytrzymałość - nalezy zapewnić żeby np. nie stopił się palnik) a także dlatego, że istnieje pewna graniczna ilość ciepła, którą można otrzymać z czystego drewna, więc jeśli coś ma wartość opałową powyżej normy DIN plus, można się zacząć zastanawiać czy to aby na pewno czyste drewno?

 2) jaką wilgotność ma pelet?

 Podobnie jak w przypadku wartości opałowej, powinna nas interesować zawartość wilgoci całkowitej w stanie dostarczonym (istnieją również stany analityczne, etc.). Oznacza to nic innego jak ilość wody w próbce wyjętej z worka (a nie np. w próbce uprzednio wysuszonej).

 W badaniu ecoGold stwierdzamy:

  •  Wilgoć całkowita: 4.8%

 Norma DIN EN A1 (DIN PLUS) = wilgoć całkowita < 10%

 Czyli analizowany pellet zawiera tyle wigoci, ile przewiduje norma DIN PLUS

 W badaniach występuje także wilgoć w stanie analitycznym czy suchym co jest znowu wartością laboratoryjną i nie powinno służyć porównaniu pelletu.

 Na rynku bardzo często można kupić pellet o wilgotności powyżej 12 %, która nie mieści się praktycznie w żadnej normie pelletu

 

3) ile zostawia popiołu?

 Norma DIN PLUS definiuje dopuszczalną ilość popiołu na <0.7%, norma DIN 51731 na <1.5% (czyli 15kg z tony popiołu)

 Analizowany pellet zawiera 1.1% popiołu, czyli mieści się w normie DIN 51731

 

Normy definiują także inne parametry, ale są one mniej ważne z punktu widzenia użytkownika małych pieców. 

 

 

Gaste

Wir haben 2 Gäste online