Start Pellet zamiast ekogroszku
Pellet czy ekogroszek

Pellet czy ekogroszek - to pytanie które dość często nurtuje posiadaczy piecy retortowych i z innymi typami podajników.Bo wszak można palić i jednym i drugim?

Odpowiedzi jest pewnie tyle co użytkowników takich piecy, dla niektórych ważna jest tylko cena, dla innych również czystość, ekologia. Sporo opinii bazuje na rozmaitych faktach i mitach. W tym miejscu spróbujemy pokazać z czym się wiąże decyzja o wyborze konkretnego rodzaju paliwa:


Ekogroszek
Pellet LAVA/OLIMP
Pakowanie
Różne worki o rozmaitych gabarytach, zwykle od 25 kg, plastikowe lub jutowe, zwykle nieszczelne. Pakowane na palecie lub luzem, paleta owijana stretchem.
Szczelne plastikowe worki zgrzewane z nadrukiem logo producenta. Pakowane na palecie po 65 sztuk, paleta dodatkowo opakowana grubą zgrzewaną folią, zabezpieczającą przed wilgocią.
Rozmiary paliwa
Węgiel zwykle w różnych frakcjach - w workach znajdują się kawałki węgla od 5 do 25 i więcej mm. Często również pewna ilość miału
Frakcja jest dokładnie określona przez normę i kontrolowana - rozmiar pelletu to zawsze 6mm lub 8mm
Jakość paliwa
Jakość jest różna. Ekogroszek jeśli leży po wydobyciu długi czas na placu "pod chmurką" może stracić nawet 25-30% kaloryczności (w ciągu 2 miesięcy), co przy początkowej wartości np. 24MJ/kg daje kaloryczność rzedu 18MJ/kg.
Pellet w zasadzie "nie leży" na składzie. W praktyce w Polsce cała produkcja pelletu jest sprzedawana "na pniu". Szczelne worki gwarantują że do pelletu nie przedostaje się wilgoć atmosferyczna
Wilgotność
Około 20%, w praktyce często więcej (ekogroszek jest zwykle składowany na dworze), co oznacza że w każdym worku 25kg znajduje się 5 litrów wody - o tyle mniej jest w nim węgla, i tyle wody trzeba odparować przy spalaniu, co pochłania energię. Mokry ekogroszek powoduje korozję zasobnika oraz kotła.
Wilgotność naszego pelletu to około 6%. trzykrotnie mniej niż suchego drewna kominkowego czy ekogroszku
Odpady
Niektórzy producenci podają iż ich ekogroszek zawiera 3% popiołu, czy też popiół po spaleniu ma mieć postać pyłu. W rzeczywistości oferowane paliwa mają zwykle 8-15% popiołu i spalają się tworząc żużel, co oznacza że na każdą tonę spalonego węgla musimy zorganizować odbiór 100kg popiołu (opłacić wywóz śmieci)
0.24% popiołu w produkcie oznacza, że z 1 tony pelletu pozostaje tylko 2.4 kg popiołu, który można wykorzystać jako nawóz do ogródka
Czystość
Zarówno pomieszczenie do składowania, kotłownia jak i sam palacz (czyli często właściciel domu) w krótkim czasie przypominają przodek kopalni. Nieszczelne worki powodują wydostawanie się pyłu węglowego, przy wrzucaniu węgla do zasobnika, mamy albo pył węglowy (gdy węgiel jest wysuszony) albo błoto węglowe (gdy jest mokry). Worki po węglu są brudne, w praktyce ładowanie węgla czy wyjmowanie popiołu (toksycznego) wymaga solidnego mycia palacza i kotłowni. Kotłownia węglowa w krótkim czasie pokrywa się warstwą gryzącego pyłu, sam piec bardzo szybko pokrywa się wewnątrz grubą warstwą pyłów i popiołów (ścianki, załamania, płyta wymiennika) i wymaga częstego czyszczenia.
Pellet to sprasowana trocina - ponieważ jest suchy, przy wsypywaniu do zasobnika może unieść się trochę kurzu drzewnego, ale ma to przyjemny zapach stolarni. Jeśli kawałki pelletów dostaną się na ręce czy ubranie, wystarczy je strzepnąć. Popół w praktyce wybiera się kilka razy na sezon, więc nie ma problemu z częstym brudzeniem się. Spalanie pelletu w porównaniu z ekogroszkiem w praktyce nie zapyla pieca, więc nie trzeba go tak często czyścić.
Ekologia
Spalanie węgla powoduje emisję dwutlenku węgla oraz dużej ilości siarki i popiołów. Do atmosfery dostają się też pewne ilości pierwiastków radioaktywnych. Popioły są toksyczne, palacz jest narażony na niekorzystne ich działanie na drogi oddechowe
Pellet jest paliwem odnawialnym. Spalanie pelletu generuje tylko tyle CO2, ile zostało przyswojone przez drzewo z atmosfery. Popiół z pelletu może być wykorzystany jako wartościowy nawóz ogrodniczy


W tabeli poniżej podsumowano wybrane parametry węgla brunatnego, ekogroszku i pelletu. Pełne porównanie parametrów jest dość trudne, bo w praktyce do ekogroszku nie stosuje się tak wyśrubowanych norm jak do pelletów, i wiele parametrów albo nie jest badanych, albo znacząco różni się pomiędzy kopalniami a nawet pokładami węgla w pojedynczej kopalni. Dane dla węgla zostały zebrane z ogólnie dostępnych publikacji naukowych, katalogów producentów ekogroszku, etc. Wartości określające parametry pelletu zostały wzięte z wyników laboratoryjnych naszego produktu (LAVA)

Parametr
Jednostka
Pellet

Ekogroszek/węgiel kamienny

(wartość uśredniona)

Węgiel brunatny

Konin/Ościsłowo(1)

Kaloryczność
MJ/kg
20.48
24

Zawartość popiołu
%
0.24
8

Wilgotność
%
6.6
15

Siarka
%
0,0063
1-2
10
Chlor
%
0,0065
?

Azot
%
0.06
1-1.5
Gęstość
kg/dm3
1,122
1.2

Kadm
mg/kg
< 0.5
?

Rtęć
mg/kg < 0.05
0.05-0.250 0.115
Arsen
mg/kg < 0.5
?
28
Chrom
mg/kg 0.5
?
10
Miedź
mg/kg 0.9
?
1.6
Ołów
mg/kg < 1 ?

Cynk
mg/kg 19
?
62
Selen
mg/kg
?
?
3
Uran(2)
mg/kg
?
1-11
Tor(2)
mg/kg?
6-13
Cena w okolicach Poznania
PLN/tonę
770
840

Cena za MJ energii
PLN/MJ
0.375
0.35

Inne metale ciężkie


antymon (Sb),
beryl (Be),
kobalt (Co),
mangan (Mn),
nikiel(Ni),
selen (Se),
tal (Th)
antymon (Sb),
beryl (Be),
kobalt (Co),
mangan (Mn),
nikiel(Ni),
selen (Se),
tal (Th)



















Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w węglu, oprócz wielokrotnie większej zawartości siarki, znajduje się cała gama metali ciężkich, w tym pierwiastków promieniotwórczych (Uran, Tor) które nie występują w pelletach (zawartość pierwiastków w pellecie odpowiada asymilacji tych pierwiastków w drzewie z którego ten pellet zrobiono, a drzewo pobiera pierwiastki z gleby i powietrza)


(1) http://www.wgg.pwr.wroc.pl/pdf/publikacje/gorn_i_geol_9_cz_I/17-24.pdf

(2) http://gornictwo.wnp.pl/wystepowanie-pierwiastkow-promieniotworczych-w-weglach-kamiennych-pochodzacych-z-gzw-w-skalach-przyweglowych-w-wodach-kopalniany,5812_2_0_2.html



 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości